post

Veľké víťazstvá aj prehry

Milý športový priaznivci, tento sumár bude pomerne netradičný. Na rozdiel od ostatných, kedy hodnotíme a prinášame zaujímavé informácie o zápasoch oddieloch nášho klubu sme sa rozhodli tento týždeň zaradiť prehľad aj zo zápasu iných klubov a síce, Šurianky vs Dolné Krškany.

Dôvodom je, že tento zápas sa netradične odohral na ihrisku v Nových Sadoch. Tento zápas sa pôvodne mal odohrať v Šuriankach ale s dôvodu záplav je dané ihrisko v nevyhovujúcom stave. Preto sa predsedovia klubov Tomáš Ďuriška a Roman Kollár dohodli, že zápas sa odohrá na našom ihrisku v sobotu o 10:30.

Očakávalo sa to, čo sa dialo posledných pár mesiacov. Šurianky budú brániť a Krškany strieľať góly. Opak bol však pravdou. Šuriančania od prvej minúty vybehli na súpera bez akéhokoľvek rešpektu. Bojovali o každú loptu a nebáli sa útočiť. To čiastočne zaskočilo hostí no nie na dlho. Keď už sa zdalo, že sily na ihrisku sa vyrovnali, prišiel prvý úder Šurianok v podobe gólu na 1:0. Druhý úder pre hostí prišiel v 11. minúte kedy po zranený musel striedať Miroslav Studený. O chvíľu nato prišiel tretia „morová“ rana v podobe zvýšenia náskoku na 2:0. V tej chvíli sme si všetci hovorili, že ak to takto pôjde ďalej, Krškany sú zrelé na uterák. To však hostia v žiadnom prípade nechceli dopustiť. Zavelili na obrat a uzamkli pomerne dlhú dobu Šurianky na ich polovici ihriska. S tejto snahy vyplynul kontaktný gól hostí v 27. minúte. Už to vyzeralo, že sa hra „unormálni“ a budeme svedkami vyrovnaného duelu. No to čo sa v ten deň dialo so Šurianskymi hráčmi sa slovami asi ani nedá opísať. Za všetko hovorí polčasový výsledok 4:1 a konečný 6:3.

O pár hodín neskôr sme na našom ihrisku privítali už zápas našich chlapcov z oddielu dorastu U19 v zápase s prívlastkom „o všetko“. Vzhľadom na technické problémy na ihrisku Rišnoviec(prerábka kabín a infraštruktúry) sa zápas odohral v Nových Sadoch. V aktuálnej tabuľke boli naši chlapci na 2. mieste a náš súper z Rišňoviec na 1. s náskokom 4 bodov. Preto ak naši chlapci chceli pomýšľať na postup museli svojho súpera zdolať. Zápas sa začal veľmi opatrne.

Obe strany zisťovali, v akej aktuálnej kondícií a psychickom rozpoložení je ich súper. Všetci na ihrisku cítili, že budú rozhodovať detaily. Pre oko novosadského diváka bol tento zápas ako s najkrajšieho sna. Chlapci si zobrali k srdcu všetko to, čo im bolo nie len trénerom vyčítané posledné 2 týždne. Komentáre sa obmedzili na minimum, hralo sa bez rečí a s vysokou mierou disciplíny. Individuálne akcie boli viac vzácnosť ako pravidlo, tímová hra zdobila našich chlapcov a v kombinácií s individuálnymi kvalitami postupne zvyšovali prevahu na ihrisku. Tento systematický tlak vyústil do gólu v 31. minúte. Autorom bol kto iný ako Matúš Luzár. Prvý polčas nám už veľa iných akcií nepriniesol. Druhý polčas bol v podaní našich chlapcov azda ešte lepši ako ten prvý. Kvalita súpera sa nedala poprieť a aj vďaka tomu bol tento zápas azda tým najlepším s pohľadu futbalu aký sme túto sezónu videli.

Dá sa povedať, že bojovného ducha nášho súpera sa nám podarilo zlomiť v 55. minúte, kedy Peter Luzár zvýšil na 2:0. Od 70. minút sa tréner Bujna rozhodol prestriedať všetko čo mohol a mohlo by sa zdať, že zápas sa bude už len dohrávať. Nebolo tomu však tak. Hralo sa do poslednej minúty čomu nasvedčujú aj gólu Lukáša Luzára z 87. a Peťa Luzára z 88 minúty. Zápas sa skončil konečným výsledkom 4:0. Krátky komentár našich dvojičiek Matúša a Lukáša Luzárovcov:

Matúš Luzár: „Hralo sa nám vynikajúco. Konečne po skoro pol roku sme hrali ako tím a to sa prejavilo. Zároveň sme boli na rozdiel od posledných 2 zápasov veľmi disciplinovaný čo od nás tréner požadoval. Myslím si, že ak sa nám podarí udržať formu, postup nám neunikne. Otázka však je, či sa nám to podarí.“
Lukáš Luzár: „Aj keď to tak podľa výsledku možno nevyzerá bol to veľmi náročný zápas. Nechcem podceniť súpera ale on nebol ten hlavný faktor. Bol to tlak okolia na náš po posledný 2 zápasoch. Veľa ľudí nás odpisovalo, že sme nedisciplinovaný a neviem sa chovať. Osobne som mal chuť každého si odchytiť a vysvetliť mu to veľmi rýchlo. No časom na tréningu nám tréner vysvetlil, že najlepšia odpoveď na takéto reči je ukázať im, že sa mýlili. A mal pravdu. Dnes sme ukázali, že vieme hrať futbal, že sa vieme správať a že toto sme my, nie to čo tu bolo ale to čo je tu teraz. Zároveň sme mali veľkú motiváciu, neviem či to môžem takto povedať, ale klub nám sľúbil, že ak budeme hrať dobre a to nie len s pohľadu výsledku ale celkovo sa slušne správať tak sa pokúsi znížiť trest pre Maja Vargu. Je to náš kamarát a miluje futbal no nemôže hať už vyše mesiaca a preto ak nám klub dal takúto šancu tak sme ju určite chceli využiť.“

V nedeľu sme začali už o 12:00 kedy naši žiaci U15 privítali svoji tradičných rivalov zo Zbehov. Zápas bol veľmi vyrovnaný a obe mužstvá bojovali o 3 body ako len vedeli. Skóre stretnutia otvoril v 16. minúte Stanislav Klučár čím rozjasal domácich priaznivcov. O 10 minút nato však hostia zo Zbehov odpovedali vyrovnávajúcim gólom a teda polčas sa skončil 1:1. V 46. minúte sa predsa len misky váh naklonili na našu stranu kedy Ján Trnka upravil na 2:1. Už sme si všetci mysleli, že zaslúžené 3 body sú doma, no v poslednej minúte zápasu naši chlapci neustriehli Davida Vilhema ktorý zabezpečil deľbu bodov a uzavrel stav stretnutia na 2:2. Komentár vedúceho oddielu Jána Tomoviča: „Zápas sa nám veľmi páčil. Bol to správny derby zápas ako má byť. Osobne si myslím, že sme boli celý zápas o to jedno percento lepším mužstvo a mrzí nás gól v poslednej minúte ale taký je futbal a ideme ďalej.“

Na záver víkendu sme privítali hostí zo Svätoplukova. Už na piatkovom tréningu tréner Mako vedel, že otázka nebude či vyhráme alebo prehráme, ale len koľko dostaneme. Tona smoly, ktorá zasiahla náš A oddiel sa asi ani nedá slovami vyjadriť. S celkového kádru boli na zozname dlhodobo zranených: Roman Fuska, Matúš Závodný, Michal Pargáč, Mário Pargáč a Jozef Čerešňa, odcestovaný alebo pracovne zaneprázdnený: Štefan Szegény, Peter Horanič, Filip Gajdoš, Denis Baláž, Radovan Riečičiar, Viktor Varga. Poprosili sme preto netradične trénera Maku o vyjadrenie ešte pred zápasom, aké sú jeho úmysly: „Aktuálna situácia sa nedá nazvať inak ako katastrofou. Kto si pozrie naše výsledky môže vidieť, že po 4. kolo sme hrali v kompletnej zostave. V 4. kole sa zranil Mário Pargáč a už túto pol sezónu do zápasov nezasiahne ak vôbec zasiahne túto sezónu. Následne Roman Fuska atď atď. Každý zápas sa nám niekto zraní tak, že už nemôže pokračovať. To sa mi za celú moju futbalovú kariéru ešte nestalo. Ak vám vypadne 1 alebo 2 hráči, dá sa to nahradiť alebo doplniť či preorganizovať hru no keď ich vypadne 11? Veď to je čisté zúfalstvo. Jediná alternatíva bude povolať dorastencov, aj keď to tiež nie je šťastné riešenie lebo budú mať zápas v nohách a to zvyšuje riziko poranenia. Nemáme však inú alternatívu. Budeme musieť úplne rozložiť útok do zálohy a obrany(Ján Kadja a Patrik Kyšták) a veriť, že sa nám podarí uhrať dobrý výsledok.“ Zápas sa odohrával presne podľa najhorších scenárov, aké sme si vedeli predstaviť. Vzhľadom nato, že konečný výsledok bol 1:10 si dovolíme ponechať daný zápas bez komentáru.