post

Príprava dorastu v Nových Sadoch

Tak ako sme už veľa krát spomínali, sezóna 18/19 bola pre náš klub katastrofálna. Azda najhoršie dopadol dorastenecký(U19) oddiel, ktorý sa na rozdiel od žiakov(U15) a Mužov úplne rozpadol.

Tento stav pre náš klub nebol akceptovateľný a preto akonáhle sme si boli istý stabilitou dvoch existujúcich oddielov, sme sa v zimnej prestávke pustili do budovania dorastu. Tak ako to už býva, začiatky boli ťažké. Oslovovanie trénerov a realizačného týmu, skôr pripomínal lov na človeka. Získavanie financií tiež nebola prechádzka ružovým sadom. Azda najjednoduchšie bolo získavanie hráčov. Práve táto činnosť nás hnala vpred. Stretávanie sa s mladými futbalistami, ktorý od vás nechcú nič viac len možnosť hrať futbal. Tá radosť a odhodlanie z ich strany nás dobíjala energiou tak, a málo čo.

Naše úsilie však nebolo korunované úspechom, pokiaľ by sme nenašli lodivoda a tých správnych ľudí pre vedenie tohto oddielu. Tak ako staré príslovie hovorí: „Pomôž si sám človeče, aj Boh ti pomôže.“. To bol presne náš prípad. Z ničoho nič sa nám ozvala dvojica Richard Bujna ako tréner(Nitra) a Peter Foldeši ako vedúci oddielu(Hrušovany). Tento „poklad“ v podobe výnimočne motivovaných a schopných ľudí sme si priali len v našich snoch. Vedeli sme, že toto nie je bežná dvojica trénerov už na prvom stretnutí, kedy debata nebola o tom, za akú odmenu sú ochotný tento dorastenecký oddiel viesť, ale o tom koľko sú ochotný do nového dorasteneckého oddielu investovať.

Po týchto vyjadreniach nebolo prečo váhať a hneď sme sa dohodli. Úvodné tréningy sa niesli v zoznamovacom duchu. Ako plynul čas, sa veľké žlté more pobehujúce po ihrisku stalo symbolom dorasteneckých tréningov. Vedeli sme, že začala príprava na nadchádzajúcu sezónu.

Kvalitu nášho kádra však preverili až nadchádzajúce prípravné zápasy. Úvodné meranie síl sa uskutočnilo na 1. ročníku dorasteneckého turnaju v Nových Sadoch. Zverenci trénera Bujnu skončili v ťažkej konkurencii na 3. mieste. Úvodnú eufóriu naštartovali však až nasledujúce prípravné zápasy. Ten prvý s mužstvom s Dolných Obdokoviec bude ešte dlho rezonovať v našich hlavách. Výsledok 1:18, alebo 1:19 podľa toho koho sa spýtate prišiel ako blesk s jasného neba. Druhý zápas v poradí, bol už s kategórie ťažkých, kedy naši mladíci vyzvali III.ligové ČFK. Radi by sme poznamenali, že tento zápas by sa nemohol odohrať bez dobrej vôle našich priateľov zo Šurianok, ktorý nám prepožičali ihrisko začo im touto cestou veľmi pekne ďakujeme. Technicky vyspelí súper hneď dostal našich chlapcov pod tlak a trénerovi Bujnovi bolo hneď od prvých minút jasné, že ČFK neprišiel do Šurianok pre nič iné, ako pre výhru.

Našťastie sa chlapci veľmi rýchlo adaptovali na súperovu úroveň a zápas dostal vynikajúce tempo. Napriek elegantnej hre ČFK, jej hráči nenašli odpoveď na rýchlonohých útočníkov a obetavých obrancov nášho týmu. Zápas bol veľmi vyrovnaný hlavne prvých 70 minút, kedy bol zápas ako na hojdačke: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 4:2 pre našich chlapcov do polčasu bola jasná známka pretlaku futbalovej kvality v tomto oddieli. Konečný výsledok 7:4 v prospech TJ Nové Sady len potvrdil ako dobre má Novosadská U19 našliapnuté do novej sezóny a, že súperi by si mali dať veľký pozor na družinu okolo Richarda Bujnu a Petra Foldešicho.